ευχαρίστως,
1. το ελάχιστο 3 (2έτη +1 διπλωματική)
2.αν πάρεις όλα τις ενότητες (για να επιτύχεις το min 3 έτη) λόγω των ασκήσεων εγώ αφιερώνω περίπου 40-50 ώρες το μήνα και σε περίοδο εξετάσεων, όσο μπορείς.
3. περίπου 2 θέματα ανα 1.5-2 μήνες, δυσκολία από μέτρια δύσκολο εως δύσκολο και μέγεθος περίπου 10-15 σελίδες το κάθε ένα(στον H/Y)
4.Εξετάσεις μόνο το καλοκαίρι και αν κοπείς, επαναληπτική μετά περίπου 1 μήνα
5. Τώρα είναι 850ε ανάθεματική ενότητα, δηλ. αν πας για min έτη 1700ε*2έτη +850ε η διπλωματική.

Θέλω να τονίσω τα εξής βασικά:
1. τα ανωτέρω περί δυσκολίας κ.τ.λ αφορούν τις προσωπικές μου εκτιμήσεις για άλλους ισως είναι πιό ευκολα κ.τ.λ
2 τα ανωτέρω αφορούν την ΣΜΑ (σεισμική μηχανική & αντισεισμικές κατασκευές) τα άλλα μεταπτυχιακά για μηχανικούς είναι κατα γενική ομολογία αρκετά ευκολότερα.

Γενικά οι καθηγητές είναι πολύ συνεργάσιμοι και οι περισσότεροι από το πολυτεχνείο της Πάτρας π.χ ΦΑΡΔΗΣ, ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΥ,ΔΡΙΤΣΟΣ κ.τ.λ
οι οποίοι δεν είναι <<φαντάσματα>> αλλά παραδίδουν κανονικά, όπως πρίν 15 περίπου ημέρες που ειχαμε συνάντηση και μάθημα στο ΠΑΝ.ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ με το Δρίτσο (βλέπε ΚΑΝ.ΕΠΕ)
Τα μαθήματα είναι ένα 4ώρο / ενότητα/ 1,5 μήνα περίπου και γίνονται ΑΘΗΝΑ - ΠΑΤΡΑ ΚΑΙ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ - Σάββατο ή Κυριακή

Οποιος ενδιαφέρεται προτείνω αρχικά να μπει πρώτα στο site, το οποίο έχει αναλυτικότατες πληροφορίες για τα πάντα.
Αν κάποιος κληρωθεί στη ΣΜΑ θέλει πολύ σκέψη για να πάρει και τις 2 ενότητες του 1ου έτους (περίπου 5 ισοδύναμα μαθήματα) - το ποσοστό που τα καταφέρνει και στις 2 είναι πολύ μικρό, όχι τόσο λόγω ικανοτήτων, αλλά μη διαθέσιμου χρόνου για τις ασκήσεις και των 2 ενοτήτων.